استیل ضد زنگ در صنایع غذایی-قسمت دوم


استیل در صنایع غذایی-قسمت دوم

ساخت استیل ضد زنگ

از انجایی که سطوح ناصاف در سطح استیل فضایی ایجاد می کند تا باکتری ها رشد کنند،تمیز کردن سطوح و صیقلی کردن و صاف کردن سطح استیل ضد زنگ از وجود شکاف ها و ترک ها  از رشد باکتری ها و میکرو ارگانیسم ها جلوگیری می کند.

در هنگام طراحی و نصب تجهیزات استیل ضدزنگ باید به جلوگیری از خراش و خرابی توجه ویژه شود. برای عناصر ساختاری ، لوله های کاملاً محصور گرد یا مربع با جوش های بدون شکاف مناسب تر از قطعات زاویه دار یا کانال هستند - که دارای گوشه های تیز یا مناطق مرده ای هستند که تمیز کردن آنها دشوار است. به طور کلی باید از خم های تیز و گوشه های سخت اجتناب شود ، به ویژه برای حفره های داخلی ، زیرا می توانند مستعد ساخت و افزایش فشار باشند.

محافظت از سطوح استیل ضد زنگ

روش تمیز کردن صنعتی به طور معمول می تواند شامل آب ، بخار ، شستشوی مکانیکی ، مواد ساینده و مواد شیمیایی باشد. مهم است که سطوح تجهیزات به اندازه کافی سخت باشد تا در مقابل تغییر شکل مقاومت کند. همچنین مهم است بدانید چه موادی می توانند کیفیت سطح را خراب کنند.

فولادهای ضد زنگ نسبت به مواد نرمتر مانند آلومینیوم در برابر ساییدگی مکانیکی بسیار مقاوم تر هستند. آنها همچنین با بسیاری از مواد تمیز کننده و ضد عفونی کننده سازگار هستند. با این حال سفید کننده ها ، می توانند به آن  آسیب وارد کنند و حداقل با سطوح استیل ضدزنگ تماس داشته و یا کاملاً شسته شوند. محلول های اسید نیتریک ، ید و آمونیوم به طور معمول برای ضد عفونی کردن ایمن تر هستند.

در هنگام استفاده از فولاد ضد زنگ در صنایع غذایی،سطح فلز نباید در مجاورت با فولاد کربن قرار گیرد زیرا باعث الوده شدن فولاد ضد زنگ می شود و منجر به خوردگی می شود.حتی در هنگام کار ر اطراف فلز،جرقه های جوش یا سنگ زنی میتواند سطح استیل ضد زنگ را آلوده کند.تماس طولانی با سایر فلزات،مثل آلومنیوم نیز می تواند منجر به واکنش های گالوانیکی شود و سطح استیل ضد زنگ را خراب کند.